reklama
kategoria: Wydarzenia
6 maj 2024

Festiwal Góry Literatury od 4 do 14 lipca

zdjęcie: Festiwal Góry Literatury od 4 do 14 lipca / pixabay/1867754
Spotkania z autorami, dyskusje, koncerty, wystawy, pokazy filmów oraz spektakli teatralnych – łącznie ponad 150 wydarzeń – znalazło się w programie Festiwalu Góry Literatury, który odbędzie się w dniach 4-14 lipca na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej oraz w ponad 20 innych lokalizacjach na Ziemi Kłodzkiej i w regionie wałbrzyskim.
REKLAMA

Festiwal powstał w 2015 r. z inicjatywy Olgi Tokarczuk. Pisarka mieszkająca w okolicach Nowej Rudy zainicjowała wydarzenie literacko-społeczne, którego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców, edukacja kulturalna, diagnozy i dyskusje na temat ekologii, równości praw, tożsamości, wolności słowa, niemieckiego, czeskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, współpracy transgranicznej i zrównoważonego rozwoju regionu poprzez kulturę.

Jak zapowiadają organizatorzy, 10. festiwal odbędzie się w rekordowej w swojej historii liczbie lokalizacji. Spotkania zaplanowano w 23 miejscach, przede wszystkim w Zamku Sarny w Ścinawce Górnej, ale też m.in. w Nowej Rudzie, Radkowie, Wałbrzychu, Karłowie, Kłodzku, Ludwikowicach Kłodzkich czy Dzikowcu.

Organizatorzy festiwalu podkreślają, że 2024 r. jest rokiem rocznic - przypada 35. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce, 25. rocznica wstąpienia Polski do NATO i 20. rocznica wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Ale to również, jak zaznaczono, kolejny rok agresji Rosji na Ukrainę. „To czas symbolicznych i realnych zmian politycznych w Polsce, Europie i na świecie. To okres niepokoju i niepewności, nierzadko chaotyczny i trudny do zdefiniowania, a równocześnie okres nadziei i szans na stabilizację i demokratyzację. Właśnie to swoiste rozdarcie, emocje towarzyszące rozdwojeniu doświadczeń i oczekiwań, lokalne ukojenia i globalne katastrofy oraz wspomniane rocznice podyktowały nam program tegorocznego festiwalu” – napisali organizatorzy imprezy.

Tegoroczna edycja imprezy będzie też rekordowa pod względem wydarzeń, które znalazły się w programie. Ma być ich ponad 150, w tym 11 koncertów, dziewięć pokazów filmowych, pięć wystaw, dwa przedstawienia teatralne i kilkadziesiąt warsztatów.

W ramach Gór Literatury, po raz pierwszy, ma się odbyć również Festiwal Tłumaczy Olgi Tokarczuk. Weźmie w nim udział ponad 30 tłumaczek i tłumaczy polskiej noblistki z całego świata. „Festiwal Tłumaczy to kontynuacja rozpoczętego przez nas dwa lata temu cyklu spotkań i rozmów o literaturze polskiej widzianej z perspektywy najważniejszych ambasadorów naszej kultury – tych, którzy przenoszą ją za granice języków” – podkreślają organizatorzy.

Najważniejszym punktem festiwalu będą spotkania wokół książek. W tym roku udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad kilkudziesięciu pisarek i pisarzy. Będą wśród nich m.in. Joanna Kuciel-Frydryszak, Jakub Żulczyk, Ewa Bińczyk, Rafał Księżyk, Wojciech Chmielarz, Jacek Dehnel, Wojciech Bonowicz, Michał Rusinek czy Jerzy Bralczyk.

W programie znalazły się też spotkania m.in. z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem czy minister edukacji Barbara Nowacką.

Festiwal odbędzie się w dniach 4-14 lipca.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Strzelin
0.6°C
wschód słońca: 07:43
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelinie

kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 18:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-20 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-30 20:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany