reklama

Liczba mieszkań w Polsce rośnie i nie zamierza się zatrzymać

zdjęcie: Liczba mieszkań w Polsce rośnie i nie zamierza się zatrzymać / pixabay/527645
Lata lecą. Wraz z latami leci, a właściwie zwiększa się liczba mieszkań w Polsce. Przyczyniają się do tego zwłaszcza deweloperzy, którzy w ostatnim czasie bili kolejne rekordy oddawanych lokali mieszkalnych na sprzedaż. Zgodnie z najbardziej aktualnymi danymi GUS-u, na koniec 2017 roku mieliśmy w Polsce 14,4 mln mieszkań.
REKLAMA
Liczba mieszkań na 1000 mieszkańców

W samej Warszawie w 2017 roku znajdowało się ich ponad 952 tysiące, czyli 2,5 raza więcej niż w drugim pod tym względem Krakowie. W całym kraju na 1000 osób przypadało 375,7 mieszkań. Dla porównania, w 2016 roku europejska średnia wynosiła 435 mieszkania na 1000 mieszkańców. Nie mogą więc dziwić przedstawione przez rząd plany stopniowego zwiększania liczby jednostek mieszkalnych w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że w pięciu głównych miastach relacja ta wyglądała dużo lepiej: 539,9 w Warszawie, 500,7 we Wrocławiu i najmniej, bo 478,9 w Gdańsku.

Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom tłumaczy, że wynika to z różnych modeli społecznych, które funkcjonują w miastach – zwłaszcza tych największych – i na wsi. W mieście duża podaż mieszkań deweloperskich razem z wyższymi wynagrodzeniami sprawiają, że nawet młodym rodzinom, łatwiej jest o własną nieruchomość. Na wsiach w wielu rejonach naszego kraju można spotkać jeszcze domy wielopokoleniowe, zamieszkiwane przez dziadków, rodziców i ich dzieci.


Powierzchnia użytkowa mieszkania

Powyższy stan rzeczy potwierdzają wyniki odnośnie przeciętnej liczby osób przypadających na jedno mieszkanie oraz powierzchni użytkowej na jedną osobę.


Stan zasobów mieszkaniowych

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla Otodom na podstawie danych Banku Danych Lokalnych.


Dodatkowo, intensywna produkcja lokali mieszkalnych przez deweloperów, ale również i prywatnych inwestorów budujących nowe cztery kąty dla swojej rodziny sprawia, że systematycznie zwiększa się wielkość tkanki mieszkaniowej w Polsce. Wraz z jej wzrostem zmienia się również standard mieszkań.


Standard mieszkania zmienia się z czasem

Atrybuty mieszkania, które dawniej uchodziły za stylowe, dzisiaj często budzą niesmak. Przykład stanowić mogą łuki drzwiowe. Dzisiaj na próżno można ich szukać w nowych mieszkaniach. Łatwiej je spotkać w domach jednorodzinnych, do których zdecydowanie bardziej pasują. W latach 90. ubiegłego wieku łuki drzwiowe uchodziły jednak za wyznacznik dobrego gustu oraz szyku.


Upodobania mieszkaniowe Polaków

Zmiany upodobań odnośnie standardu mieszkania, dużo większe wymagania oraz świadomość a propos zalet i wad lokali również od strony technicznej, widać przede wszystkim u osób kupujących nieruchomości.

Piotr Kurzawa, dyrektor sieci sprzedaży w Express House Nieruchomości podkreśla, że zdecydowana większość klientów obecnie odrzuca mieszkania bez balkonu, a sporo z nich zwraca się też z pytaniem o rodzaj okien, czy np. będą odpowiednio wyciszać odgłosy z ulicy. Bardziej wymagający klienci, oczekują natomiast zmywarki czy podgrzewanej podłogi w łazience. Coraz więcej klientów szuka mieszkań, w których będzie ogrzewanie miejskie zamiast piecyków dwufunkcyjnych, których sporo jest np. w Lublinie.


Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzelin
6.7°C
wschód słońca: 07:47
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelinie

kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 18:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-20 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-30 20:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany