10 sierpień 2022

Zły stan techniczny pojazdu powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

fot. KPP w Strzelinie
Policjanci strzelińskiej drogówki, którzy pełnią służbę na lokalnych trasach, w trakcie trwających wakacji podejmują czynności wobec kierowców, którzy poruszają się niesprawnymi pojazdami. Do najczęściej ujawnianych usterek można zaliczyć nadmierne zużycie bieżnika opon, wadliwe oświetlenie pojazdu, uszkodzenie szyby czołowej. Te z pozoru błahe usterki mogą okazać się jednak bardzo niebezpieczne i doprowadzić do utraty panowania nad pojazdem i w efekcie wypadku drogowego.

W miniony wtorek 9 sierpnia br., funkcjonariusze Ogniwa Ruchu Drogowego prowadzili wzmożone kontrole drogowe na terenie całego powiatu. W toku wykonywanych czynności ok. godz. 7: 00 na odcinku drogi wojewódzkiej w miejscowości Ludów Polski mundurowi zatrzymali do kontroli drogowej kierującego samochodem ciężarowym, którym kierujący mężczyzna przewoził piasek. W toku wykonywanych czynności we wskazanym pojeździe policjanci ujawnili znaczne zużyty i zniekształcenie bieżnika opony. Ponadto na jednej z osi pojazdu znajdowały się opony z oderwanym czołem bieżnika. W rozpytaniu kierujący nie był w stanie wytłumaczyć powodu dopuszczenia się rażących zaniedbań jakie ujawniono w wyniku przeprowadzonej kontroli drogowej. Na tej podstawie zgodnie z obowiązującymi przepisami na kierującego nałożono mandat karny kredytowany w kwocie 500 zł. Ponadto policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu.

W najbliższych dniach policjanci strzelińskiej drogówki będą kontynuować kontrole pojazdów, głównie pod kątem ich stanu technicznego. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości, kierowcy grozi utrata dowodu rejestracyjnego, mandat karny w kwocie do 500 złotych lub wniosek o ukaranie do sądu. Jeśli auto będzie stwarzało realne zagrożenie bezpieczeństwa na drodze będzie musiało odjechać do warsztatu na lawecie.

Przypominamy, że stan techniczny w jakim muszą znajdować się pojazdu precyzuje art. 66 Kodeksu Prawo o ruchu drogowym:

Czytamy w nim, że pojazd uczestniczący w ruchu musi być tak utrzymany, aby korzystanie z niego:

• nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę,

• nie zakłócało spokoju publicznego przez powodowanie hałasu przekraczającego poziom określony w przepisach szczegółowych,

• nie powodowało wydzielania szkodliwych substancji w stopniu przekraczającym wielkości określone w przepisach szczegółowych,

• nie powodowało niszczenia drogi,

• zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

asp. Łukasz Porębski