reklama
kategoria: Na Sygnale
29 maj 2023

Odpowie za bezpodstawne wezwanie patrolu Policji

zdjęcie: Odpowie za bezpodstawne wezwanie patrolu Policji / fot. KPP w Strzelinie
fot. KPP w Strzelinie
Miał zostać pobity przez dwóch nieznanych mężczyzna, a w związku z tym potrzebować pomocy służb. Po przybyciu patrolu Policji na miejsce okazało się że do opisanego w zgłoszeniu zdarzenia nie doszło. Zgłaszający mężczyzna poniesie odpowiednią karę. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą one być tam, gdzie taka pomoc jest realnie konieczna.
REKLAMA

Wielokrotnie na numer alarmowy 112 zdarzają się połączenia, które niepotrzebnie blokują linię alarmową, np.: głuche telefony, połączenia wykonane dla żartu, pomyłki telefoniczne. Równie często odbierane są rozmowy dotyczące spraw czy problemów, których przedmiotowy zakres zawiera się w kompetencjach innych służb, m.in.: zgubienie dokumentów czy też zalanie mieszkania. Na numer alarmowy dzwonią również osoby, które informują o nagłych wydarzeniach, które jak się okazuje po prostu nie miały miejsca. .
Tak było tym razem w nocy soboty na niedzielę (27/28 maja 2023 roku) na telefon alarmowy 112 zadzwonił mieszkaniec powiatu strzelińskiego, który oświadczył, że na terenie Strzelina został pobity przez dwóch nieznanych mężczyzn. Ponadto zgłaszający oświadczył, że o własnych siłach doszedł po pobliskiej ławki gdzie będzie oczekiwał na przyjazd Policji. Zadysponowany na miejsce patrol Policji ustalił, że do opisanego w zgłoszeniu zdarzenia nie doszło, a mężczyzna w wyniku najprawdopodobniej upojenia alkoholowego całą historię wymyślił gdyż posiadał tej nocy nieodpartą chęć porozmawiania z mundurowymi na wiele nurtujących go tematów. W związku z powyższym mundurowi sporządzili materiały dające podstawę do skierowania wobec zgłaszającego wniosku o ukaranie do sądu.

Nieuzasadnione wezwanie Policji, pogotowia czy innych służb jest wykroczeniem. Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych, pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna. Zgodnie z art. 66 Kodeksu wykroczeń „Kto chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł”.

 

asp. Łukasz Porębski

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzelin
6.9°C
wschód słońca: 07:23
zachód słońca: 15:54
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelinie

kiedy
2024-12-06 17:30
miejsce
Gminna Sala Widowiskowa, Jordanów...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 18:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-20 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany