28 grudzień 2022

zdjęcie: Kradł prąd poprzez prowizoryczne i niebezpieczne podłączenie, co ważniejsze pomijając licznik / pixabay/167969
Dzięki dobremu rozpoznaniu policjantki Rewiru Dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie odpowiedzialności karnej nie uniknie mieszkaniec powiatu strzelińskiego, który kradł energię elektryczną. Mężczyzna poprzez bezprawne podłączenie korzystał z prądu z pominięciem licznika. Policjanci wyjaśniają wszystkie okoliczności tego procederu, a nielegalna i niebezpieczna instalacja została już zlikwidowana. Podejrzewanemu w tej sprawie mężczyźnie za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Dzielnicowa w trakcie obchodu ustaliła, że w jednym z budynków na terenie Strzelina dochodzi do kradzieży prądu. W toku powadzonych czynności pracownik zakładu energetycznego dokonał sprawdzenia tego miejsca i potwierdził wcześniejsze podejrzenia. Okazało się, że mężczyzna pod wskazanym adresem bezprawnie korzystał z prądu poprzez prowizoryczne przyłącze, co ważniejsze pomijając układ pomiarowy. Nielegalna instalacja elektryczna została już zlikwidowana, a policjanci wyjaśniają wszelkie okoliczności tej sprawy. Policjanci sprawdzą również jak długo mężczyzna nielegalnie pobierał prąd.

Przypominamy, że bez względu na wartość poniesionych strat opisany czyn kwalifikowany jest jako przestępstwo kradzieży energii elektrycznej, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. Mężczyzna będzie musiał również liczyć się z koniecznością uregulowania opłat naliczonych przez dostawcę energii elektrycznej za bezprawny pobór.

Informujemy, że każda ingerencja w instalację elektryczną osób nieposiadających do tego uprawnień jest zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. Może stać się również przyczyną pożaru.

asp. Łukasz Porębski