26 styczeń 2024

W krainie Wzgórz Strzelińskich

zdjęcie: W krainie Wzgórz Strzelińskich / Stary1995/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Stary1995/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do Strzelina. Odkryj urok Wzgórz Strzelińskich, spaceruj wzdłuż brzegów Oławy i podziwiaj najgłębsze wyrobisko granitu w Europie.
REKLAMA

Tego szukamy w Strzelinie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Strzelin praca, Strzelin, pogoda Strzelin, GBS Strzelin, LO Strzelin, Strzelin 998.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Strzelinie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Strzelin powstał na skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących z Wrocławia do Kłodzka oraz z Brzegu do Świdnicy. Miejsce to usytuowane w dolinie rzeki Oławy było popularnym przystankiem dla kupców, którzy zatrzymywali się tutaj na nocleg.

Najwcześniejsze zapisy o Strzelinie pochodzą z 1228 r., odnoszą się do komesa Strzelina o imieniu Radosław. Zapisy z 1245 r. wspominają o istnieniu strzelińskiej kasztelanii, co sugeruje, że miasto było centralnym punktem władzy piastowskiej. W 1292 r. książę Bolko Świdnicki, znany jako Surowy, nadał Strzelinowi prawa miejskie. Władca ten przyczynił się do znacznego rozwoju miasta, otaczając je obronnym murem z miejscowego granitu. W 1336 r. Bolko II Ziębicki został pokonany przez wojska czeskie, a księstwo ziębickie wraz ze Strzelinem przeszło pod panowanie króla czeskiego.

W pierwszej połowie XV wieku obszar Strzelina znacznie ucierpiał w wyniku wojen husyckich, co skutkowało osłabieniem jego gospodarki. Niemniej druga połowa XV wieku i wiek XVI to okres intensywnego rozwoju miasta, obejmującego branże takie jak sukiennictwo, szewstwo, piwowarstwo i obróbka metali. Istotne dochody generowało wydobycie granitu. W XVI wieku dominującą klasą społeczną w mieście było już głównie patrycjat niemiecki, podczas gdy większość społeczeństwa stanowili Polacy. Oprócz Polaków i Niemców Żydzi również osiedlali się w mieście.

Ekonomiczny i społeczny rozwój miasta został przerwany przez wojnę trzydziestoletnią (1618–1648). Ziemia strzelińska stała się polem walk wielu obcych armii, miasto było narażone na plądrowanie przez Szwedów, wojska cesarskie, saskie, brandenburskie i polskie oddziały najemne, takie jak lisowczycy. W 1675 r. ostatni książę z dynastii Piastów, Jerzy Wilhelm, zmarł, a księstwo legnicko-brzeskie wraz z miastem Strzelinem przeszło pod panowanie cesarza.

W 1742 r. razem z całym Śląskiem Strzelin dostał się pod panowanie pruskie na blisko 200 lat. W 1780 r. miasto liczyło 2139 mieszkańców. W okresie wojen napoleońskich ziemia strzelińska stała się miejscem wielkiej bitwy, która miała miejsce na zachód od miasta, koło wsi Szczawin. W 1813 r. przez Strzelin przeszły rosyjskie wojska, a w tym czasie miało miejsce spotkanie między carem Aleksandrem I a królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III. W spotkaniu tym, które odbyło się w domu książąt brzeskich, uczestniczyli także prominentni dowódcy obu armii: Kutuzow i Blücher.

W drugiej połowie XIX wieku i na początku XX wieku miasto przeżywało rozwój gospodarczy. Kamieniołomy zostały rozbudowane, umożliwiając masowe wydobycie granitu. W 1868 r. otwarto cegielnię, a trzy lata później uruchomiono cukrownię. Linia kolejowa łącząca Wrocław ze Strzelinem została otwarta w 1871 r. , a później przedłużono ją do Kłodzka i Międzylesia. Wkrótce miasto uzyskało połączenie kolejowe z Brzegiem, Grodkowem, Otmuchowem i Niemczą. W 1876 roku wzniesiono budynek gimnazjum miejskiego, a w 1911 r. rozpoczęto naukę w liceum żeńskim.

Podczas I wojny światowej na terenie powiatu strzelińskiego zatrudniano ponad 1000 jeńców wojennych, głównie Rosjan, Serbów i Rumunów. Po wybuchu II wojny światowej Strzelin i okolice stały się miejscem wielu obozów jenieckich i obozów pracy przymusowej. W latach 1939–1945 tysiące jeńców wojennych, w tym Polaków, Rosjan, Francuzów, Belgów, Anglików i Jugosłowian, pracowały w tych obozach.

W obliczu zbliżającego się frontu w styczniu 1945 r. władze niemieckie przesiedliły całą ludność miasta i powiatu na południe, głównie w okolice Bystrzycy Kłodzkiej. Sowieci zajęli miasto 27 marca 1945 r. Walki o Strzelin przyniosły tragiczne skutki. Pożary trwające kilka tygodni zniszczyły niemal całkowicie zabytkowe centrum miasta, a rynek i okoliczne obszary spłonęły w 90%. Pola i drogi były zaminowane. 15 maja 1945 r. radziecki komendant Strzelina przekazał spalone miasto pełnomocnikowi Rządu RP, Janowi Nowakowskiemu. Od 1999 r. Strzelin pełni funkcję stolicy powiatu w województwie dolnośląskim.

Kompleks informacji w jednym miejscu

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Strzelin
4°C
wschód słońca: 05:10
zachód słońca: 20:25
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelinie

kiedy
2024-05-10 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-03 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany