28 kwiecień 2024

Większość Polaków pozytywnie ocenia skutki 20-letniej obecności Polski w UE

zdjęcie: Większość Polaków pozytywnie ocenia skutki 20-letniej obecności Polski w UE / fot. PAP
fot. PAP
42 proc. Polaków "zdecydowanie pozytywnie", a 28 proc. "raczej pozytywnie" ocenia skutki 20-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej. Przeciwnego zdania jest 22 proc. ankietowanych - wynika z sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM.

Jak wynika z sondażu, 42 proc. Polaków "zdecydowanie pozytywnie" ocenia skutki 20-letniej obecności Polski w Unii Europejskiej, zaś 28 proc. "raczej pozytywnie".

Z kolei "raczej negatywnie" ocenia 15 proc. ankietowanych, a 7 proc. "zdecydowanie negatywnie". Natomiast 8 proc. respondentów nie ma zdania.

Z sondażu wynika również, że najczęściej zalety dostrzegają wyborcy obozu rządzącego. W tej grupie odpowiedź "zdecydowanie pozytywnie" zaznaczyło 84 proc. pytanych. Wśród wyborców opozycji (PiS i Konfederacja) skutki członkostwa w UE "raczej pozytywnie" ocenia 47 proc., z kolei "raczej negatywnie" 39 proc.

Największym poparciem UE cieszy się w dużych miastach (54 proc. odpowiedzi "zdecydowanie pozytywnie"), a także wśród osób z wykształceniem wyższym (również 54 proc.).

akr/ drag/