TVN pozostanie w strukturach Warner Bros. Discovery
W liście od Kasi Kieli, president and managing director Warner Bros. Discovery Poland and CEO TVN i Gerharda Zeilera, president, WBD International, który został w poniedziałek wysłany do wszystkich pracowników WBD w Polsce, przypomniano: "przez ostatnie kilka miesięcy prowadziliśmy przegląd opcji strategicznych dla TVN". "Jedną z możliwości branych pod uwagę była sprzedaż spółki. Taki proces nie jest niczym wyjątkowym w przypadku spółek giełdowych, takich jak Warner Bros. Discovery" – napisano.
"Dzisiaj chcielibyśmy Was poinformować, że zakończyliśmy ten etap. Podjęliśmy decyzję, że optymalną opcją jest pozostanie TVN w strukturach WBD i rozwijanie naszego biznesu w ramach jednej grupy" – zaznaczono.
W liście wskazano także, że "TVN odgrywa kluczową rolę w międzynarodowych strukturach WBD". "Jest liderem rynku mediowego w Polsce, a także jednym z najważniejszych i największych rynków lokalnych w portfolio WBD" - dodano.
"Wiemy, że okres niepewności był trudny dla Was wszystkich. Chcemy, abyście wiedzieli, że bardzo doceniamy Wasz profesjonalizm i wkład przez ostatnie miesiące. Mimo wielu pytań i wątpliwości dokonaliśmy bardzo dużo. Jesteśmy przekonani, że razem - w ramach jednej grupy WBD - osiągniemy wiele sukcesów" - napisali Kasia Kieli oraz Gerhard Zeiler.
PAP otrzymała ten list za pośrednictwem biura prasowego Warner Bros. Discovery Poland, które przekazało także, że proces został zamknięty i WBD podjęło decyzję o powstrzymaniu się od sprzedaży TVN jeszcze zanim mogły spłynąć wiążące oferty (binding offers) od potencjalnych nabywców. "Nie dokonywano jakiejkolwiek oceny ofert" - podkreślono.
Proces sprzedaży TVN rozpoczął się pod koniec 2024 r. W mediach od wielu miesięcy pojawiały się spekulacje na temat potencjalnych kupców, wśród nich wymieniana była m.in. węgierska telewizja TV 2, której właściciel jest powiązany z Viktorem Orbanem. Według informacji Reutera grupa miała być wyceniana na ponad 1 mld euro, z kolei według Bloomberga warta była ona ok. 1,2 mld dol.
Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej 11 grudnia zadecydował, by stacje telewizyjne TVN i Polsat umieścić w rozporządzeniu - wykazie strategicznych firm, które podlegają ochronie państwa przed agresywnym i niebezpiecznym przejęciem z punktu widzenia interesów kraju. Szef rządu podkreślił wówczas, że "decyzja o uzupełnieniu listy oznacza, że bez zgody polskiego rządu nie będzie można przejąć, kupić firm, które są na tej strategicznej liście, firm, które podlegają ochronie".
Zaznaczył, że TVN i Polsat to nie będą pierwsze firmy prywatne objęte taką ochroną i nie jest to precedens, ponieważ w innych krajach Europy też są tego typu rozwiązania. "Będziemy podejmowali decyzję w tej kwestii w sposób transparentny, one będą także podlegały zaskarżeniom, wszystko będzie jak najbardziej przejrzyste. Ale nie odpuścimy i nie pozwolimy, aby wrogie państwa ingerowały w sposób bezczelny (...) w nasze codzienne życie, w naszą gospodarkę, czy procesy wyborcze" - powiedział Tusk.
Z ostatnich informacji medialnych wynikało, że zainteresowanych transakcją było dwóch graczy – konsorcjum ok. 30 polskich inwestorów z Wirtualną Polską oraz biznesmen Michał Sołowow, najbogatszy Polak według rankingu magazynu "Forbes". Jak jednak podawał Business Insider, Sołowow ostatecznie wycofał się z planów zakupu TVN z powodu zawirowań rynkowych związanych z polityką celną Donalda Trumpa, które "pogorszyły klimat dla transakcji przejęć".
Warner Bros. Discovery w Polsce to podmiot na rynku mediów i rozrywki, który oferuje widzom zróżnicowane portfolio treści dostępnych w kinach, telewizji i w serwisach streamingowych.
Portfolio grupy obejmuje 34 kanały telewizyjne – w tym stacje ogólnodostępne (TVN, TVN7, TTV i Metro) oraz portfolio płatne (factualowe, lifestyle’owe, informacyjne, sportowe i filmowe). W ofercie nadawcy znajdują się kanały i platformy TVN, Discovery oraz marki i produkty należące wcześniej do WarnerMedia.
Do koncernu Warner Bros. Discovery w Polsce należy również Max, Player oraz TVN24 GO. W Polsce częścią grupy jest także Warner Bros. Entertainment Polska, oddział zajmujący się dystrybucją filmów kinowych.(PAP)
akr/ dki/ mow/
