reklama
kategoria: Kraj
2 luty 2024

MON zapowiada wsparcie stołecznego ratusza w organizowaniu obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

zdjęcie: MON zapowiada wsparcie stołecznego ratusza w organizowaniu obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego / fot. PAP
fot. PAP
Ministerstwo Obrony Narodowej będzie ze wszystkich sił wspierać organizatora uroczystości 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, jakim jest miasto stołeczne Warszawa z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim - zapowiedział w piątek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.
REKLAMA

W piątek w Muzeum Wojska Polskiego w warszawskiej Cytadeli wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceszef MON Cezary Tomczyk i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotkali się z uczestnikami Powstania Warszawskiego, w związku z wypadającą w tym roku 80. rocznicą wybuchu Powstania.

Podczas spotkania Kosiniak-Kamysz, Trzaskowski oraz wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Jerzy Mindziukiewicz podpisali list intencyjny zapowiadający rządowe wsparcie Związku i miasta st. Warszawy - tradycyjnie organizatora obchodów w organizowaniu tegorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu Powstania.

"Korzystamy z nieustającej pomocy władz miasta Warszawy i jesteśmy im za to bardzo wdzięczni. Z moich doświadczeń mogę powiedzieć, że ten kontakt, jaki my ze sobą możemy utrzymywać poprzez Dom Powstańca na Nowolipiu czy poprzez Związek Powstańców Warszawskich na ul. Długiej, to jest nie tylko podpora ekonomiczna, ale podpora duchowa. Jesteśmy rodziną, wzajemnie się szanujemy, wzajemnie się sobie zwierzamy, wzajemnie siebie pocieszamy" - powiedział Mindziukiewicz.

Jak podkreślił "nie ma nic ważniejszego w życiu narodu niż wolność i niepodległość". "Starajmy się, żeby pokolenie młodych ludzi nabrało do tego przekonania. Bo człowiek nabiera najwięcej przekonania wtedy, kiedy coś utraci. My utraciliśmy, mając po 14, 15, 13 lat, wolność młodzieńczą. Staliśmy się z roku na rok, z godziny na godzinę ludźmi dojrzałymi. Byliśmy dziećmi, kiedy wybuchła wojna, a potem przez pięć lat okupacji staliśmy się ludźmi zupełnie dorosłymi, pragnącymi tylko jednego: jak najszybciej się wyzwolić, uzyskać wolność i niepodległość" - wspominał.

Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że MON będzie ze wszystkich sił wspierać organizatora uroczystości 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, jakim jest miasto stołeczne Warszawa z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim. "Wojsko Polskie wykona to zadanie najlepiej jak potrafi, z miłością do Powstańców Warszawy" - zaznaczył.

"Dołożymy wszelkich starań, żeby pomóc i żeby organizacja przebiegła, jak najsprawniej. Ale organizatorem jest miasto stołeczne Warszawy. To bardzo ważne. Rząd będzie wspierał. Jest piękna zasada uzupełniania się i konstytucyjna zasada pomocniczości, którą w ten sposób zrealizujemy" - podkreślił szef MON.

"Powstańcy Warszawscy dają nam lekcję historii. To nasi profesorowie wolności i patriotyzmu. Dla naszych pokoleń to bardzo ważne świadectwo. Jesteśmy Wam wdzięczni. Dziękuję wam w imieniu Rzeczypospolitej" - powiedział wicepremier.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę na kwestię dostępności wojskowej służby zdrowia dla weteranów i kombatantów. "Będziemy zwiększać dostępność, zwiększać opiekę służby zdrowia, wojskowej służby zdrowia, ochrony zdrowia - jako całości - to już w imieniu całego rządu, nad naszymi bohaterami, nad kombatantami, nad weteranami, nad wszystkimi, którzy przyczynili się do wolności i niepodległości ojczyzny, do bronienia pokoju w Polsce i na świecie" - zaznaczył minister.

Rafał Trzaskowski zauważył, że "w naszych czasach tak trudno dziś o autorytety, o ten tak istotny dla nas wszystkich kierunkowskaz wartości". "I to właśnie powstańcy warszawscy zawsze nam ten kierunkowskaz dawali, zawsze dawali nam swoją radę, poczucie tego, że możemy odwołać się do ich autorytetu. To jest niesłychanie istotne. Zwłaszcza w tych bardzo trudnych czasach, kiedy społeczeństwo polskie jest podzielone, powstańcy pokazywali nam, jak dbać o wspólnotę, jak być razem jako polskie społeczeństwo w te dni, które są dla nas bardzo ważne" - mówił prezydent Warszawy.

Dziękował powstańcom za tę lekcję, ale też za to, że uczą szacunku do munduru i solidarności, przyjaźni, tolerancji i otwartości na innych. Zaznaczył, że oni - choć często mieli odmienne od siebie wzajemnie poglądy - walczyli razem.

Trzaskowski wyraził też zadowolenie, że rząd chce włączyć się w pomoc dla nich - w dbaniu o ich zdrowie, by mogli być tym wzorem jak najdłużej i by mogli przekazywać swoje doświadczenia kolejnym pokoleniom.

"O tym rozmawialiśmy - nie tylko o samej uroczystości powstania, ale jak razem współpracować po to, by to przesłanie bohaterstwa, patriotyzmu, ale też solidarności i przyjaźni mogło być przekazywane kolejnym pokoleniom. To jest tak niesłychanie istotne, że wtedy zawsze możemy być razem, niezależnie od jakichkolwiek różnic politycznych" - powiedział prezydent Warszawy.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. Do walki w stolicy przystąpiło około 50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło kilkanaście tysięcy powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć. (PAP)

autor: Mikołaj Małecki

mml/ dap/ wni/ oloz/ ero/ par/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Strzelin
3.9°C
wschód słońca: 07:49
zachód słońca: 16:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Strzelinie

kiedy
2025-01-23 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-13 18:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-20 19:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-30 20:00
miejsce
Strzeliński Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany