29 kwiecień 2020

zdjęcie: Sprawa nielegalnego składowiska odpadów w Pawłowie Trzebnickim zostanie ponownie zbadana / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Na wniosek posłanki Małgorzaty Tracz z Partii Zieloni, Prokuratura Rejonowa w Trzebnicy ponownie zajmie się sprawą nielegalnego przewozu oraz składowiska odpadów niebezpiecznych, w tym medycznych, na terenie wsi Pawłów Trzebnicki w gminie Prusice.
Kontrola przeprowadzona przez Urząd Miasta i Gminy w Prusicach wykazała, że na terenie wyrobiska należącego do Dolnośląskiego Centrum Kruszyw Sp. z o.o składowane są pyły i żużle zawierające metale ciężkie. Odpady te składowane są bezpośrednio w ziemi, co stanowi zagrożenie przedostania się do wód gruntowych niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Ponadto, z przeprowadzonych kontroli wynika, że składowanie odpadów odbywało się w sposób niezgodny z prawem poprzez prowadzenie nielegalnego składowania odpadów, w tym medycznych. Wyrobisko znajduje się w bliskim sąsiedztwie zabudowań wsi Pawłów Trzebnicki. Po kontroli jakości wody przy jednej z posesji, ze względu na zanieczyszczenie wody została wyłączona studnia głębinowa.

Jak zauważa Robert Suligowski z Zielonych, składowisko odpadów grozi zanieczyszczeniem znajdującego się w pobliżu Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 303 Pradolina Baryczy – Głogów, dla którego Minister Środowiska przyjął dokumentację hydrologiczną, ustalającą obszary ochronne tego zbiornika.

Poprzednie śledztwo dotyczące nielegalnego składowania m.in. odpadów medycznych Prokuratura Rejonowa umorzyła. Na wniosek posłanki Małgorzaty Tracz, prokurator Agnieszka Mulka-Sokołowska z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu poleciła Prokuraturze Rejonowej w Trzebnicy ponowne zbadanie tej sprawy, wobec przedwczesnej decyzji o umorzeniu postępowania.